Regionala kontaktpersoner

Blekinge

Per Lundin
Blekingearkivet
Tingsgården
372 60 BRÄKNE-HOBY
Tel: 0457-813 87, 070-634 83 13
E-post: info@blekingearkivet.se

Dalarna

Ingela Sannesjö
Leksands lokalhistoriska arkiv
Leksands kulturhus
793 80 LEKSAND
Tel: 0247-802 45
E-post: ingela.sannesjo@leksand.se

Gotland

Maria Larsson-Östergren
Riksarkivet, Landsarkivet i Visby
Broväg 27
621 41 VISBY
Tel: 010-476 88 92
Fax: 010-476 88 20
E-post: maria.larsson-ostergren@riksarkivet.se

Cia Hipfl
Riksarkivet, Landsarkivet i Visby
Broväg 27
621 41 VISBY
Tel: 010-476 88 94
Fax: 010-476 88 20
E-post: cia.hipfl@riksarkivet.se

Gävleborg

Maria Andrée
Arkiv Gävleborg
Fältskärsleden 10
802 80 GÄVLE
Tel: 026-10 88 70
E-post: maria.andree@arkivgavleborg.se

Halland

Anna-Lena Nilsson
Folkrörelsernas arkiv i norra Halland
Fästningen
432 44 VARBERG
Tel: 0340-828 34
E-post: anna-Lena.nilsson@museumhalland.se

Jämtland

Carita Rösler
Landsarkivet i Östersund
Arkivvägen 1
831 31 ÖSTERSUND
Tel: 010-476 89 27
Fax: 010-476 89 20
E-post: carita.rosler@riksarkivet.se

Jönköping

Gerd Isaksson
Jönköpings läns arkivförbund
c/o Jönköpings stadsarkiv
551 89 JÖNKÖPING
Tel: 036-10 52 46
E-post: stadsarkivet@jonkoping.se eller gerd.isaksson@jonkoping.se

Kalmar

Karin Lokrantz Nilsson
Kalmar Läns arkivförbund
Box 705
572 28 OSKARSHAMN
Tel: 0491-880 32
E-post: karin.lokrantz@oskarshamn.se

Kronoberg

Berne Karlsson
Norra Ringvägen 8
360 52 KOSTA
351 12 VÄXJÖ
E-post: berne.kosta@gmail.com

Norrbotten

Karin Tjernström
Arkivcentrum Norrbotten
Höstvägen 7
976 33 LULEÅ
Tel: 0920-24 35 53
E-post: karin.tjernstrom@nll.se

Skåne

Anna Ketola
Skånes arkivförbund
Porfyrvägen 19
224 78 LUND
Tel: 046-19 59 62
E-post: anna.ketola@skanearkiv.se

Stockholm

Monica Frumerie
Föreningsarkiven i Stockholms län
c/o Stockholms stadsarkiv
Box 22063
104 22 STOCKHOLM
Tel: 08- 14 18 16 eller 073-655 77 66, sommartid även 08-542 471 94
E-post: monica-frumerie@tele2.se, djursholms.vattentorn@gmail.com, monica@foreningsarkiven.a.se, fsl@telia.com

Södermanland

Helena Karlsson
Arkiv Sörmland
Kriebsensgatan 4
63230 ESKILSTUNA
Tel 016-316 04 02
E-post: helena@arkivsormland.se

Uppsala

Elisabeth Celander
Riksarkivet, Landsarkivet i Uppsala
Box 135
751 04 UPPSALA
Tel: 010-476 84 22
E-post: elisabeth.celander@riksarkivet.se

Värmland

Tommy Staaff-Karlsson
Säffle kommun
Kommunledningskontoret
E-post: Tommy.staaffkarlsson@saffle.se

Västerbotten

Susanne Odell
Folkrörelsearkivet Västerbotten
Tel: 090-71 30 30
E-post: susanne.odell@folkrorelsearkivet.se

Sara Sharifi
Företagsarkivet i Westerbotten
Tel: 0910-77 80 32
E-post: info@foretagsarkivet.se 

Västernorrland

Anna Andersson
Föreningsarkivet i Västernorrland
Norrmalmsgatan 4
852 34 Sundsvall
Tel: 076 – 119 65 20
E-post: anna.andersson@sundsvall.se

Västmanland

Christina Sirtoft-Breitholtz
Arkiv Västmanland
Box 158
721 05 VÄSTERÅS
Tel: 021-18 68 80
E-post: info@arkivvastmanland.se

Västra Götaland

Liz Gunnarsson
Älvsborgs läns föreningsarkiv
Niklasbergsvägen 14
462 32 VÄNERSBORG
Tfn 0521 – 27 84 35
Mobil 070-676 80 31
E-post: arkivensdag@alvsborgsarkiv.org

Malin Juvas
Riksarkivet, Landsarkivet i Göteborg
Box 19035
400 12 GÖTEBORG
Tel: 010-476 78 13
Fax: 010-476 78 20
E-post: malin.juvas@riksarkivet.se

Örebro

Andreas Jeppsson
Arkivcentrum Örebro län
Nikolaigatan 3
702 10 ÖREBRO
Tel: 019-611 29 00
direkt: 019-777 19 57
E-post: andreas.jeppsson@arkivcentrum.se

Östergötland

Albin Lindqvist
Östergötlands Arkivförbund
Vattengränden 14
602 22 NORRKÖPING
Tel: 011-12 28 90
E-post: adm@olfa.nu