På arkivens dag släpper vi ett nytt avsnitt av Hembygdspodden från Odensjö socken! Medverkar gör bland annat Ingrid i Gårdshult, död sen många år men en återkommande gäst i våra poddar. Podden handlar denna gång om Franse i Gårdshult, en lokal legend som under sitt liv också var en flitig inlämnare av nedtecknade historier till Smålands museum.
Rösterna du hör i Hembygdspodden kommer från människor som levt sina liv i vår socken. Vissa levande, andra döda sen många år. Vi arbetar med att bevara de muntliga berättelserna om livet i det gamla bondesamhället, ett liv som snabbt är på väg bort. Sen älskar vi alla en riktigt bra historia. Vi vänder oss i första hand till en lokal publik men alla är varmt välkomna att lyssna! Egentligen tycker vi att varje by skulle ha en egen podd. Visst skulle det vara roligt!
Program:
07.00 släpper vi ett nytt avsnitt av Hembygdspodden, med anledning av arkivens dag,
Hembygdspodden kan du lyssna på när du vill i din mobiltelefon. Vi finns via vår hemsida:
https://nyahembygdspodden.blogspot.com/
eller där poddar finns, t.ex på Podcaster, Libsyn och Soundcloud.
Tid: 00:00 – 23:30
Besöksadress: https://nyahembygdspodden.blogspot.com/
Vägbeskrivning:
Sök på https://nyahembygdspodden.blogspot.com/ eller på andra ställen där poddar finns, t.ex Podcaster, Soundcloud och Libsyn.
Tillgänglighetsinformation:
Alla kan lyssna
Arrangör: Odensjö Hembygdsförening
Kontaktperson: Jenny Svensgård, 0735463044, huskultur@hotmail.com
